Ostrożnie z "gumkami"

Bardzo popularnym elementem sprzętu wspinaczkowego są gumki mające unieruchamiać karabinki w pętlach. Producenci oferują wiele ich rodzajów (istnieją też modele produkcji własnej wspinaczy-recepturki itp.). Jednak prawie żaden z nich nie informuje o zagrożeniach jakie mogą one stworzyć.


Pomimo stosunkowo małego prawdopodobieństwa występowania tego typu awarii należy na nie zwrócić uwagę, ponieważ mogą być one bardzo poważne w skutkach. Użytkownicy gumek w ekspresach i pętlach, w których szew łączy taśmę w trzech miejscach i znajduje się blisko zamocowanego karabinka mogą się wspinać spokojnie.


Niebezpieczeństwo dotyczy sprzętu (głównie pętli) gdzie w bezpośredniej bliskości karabinka unieruchomionego gumką nie ma węzła lub szwu typowego dla ekspresów.


Tutaj w wyniku specyficznego (przypadkowego) przepięcia pętli przez karabinek dochodzi do samoczynnego (tylko pod obciążeniem) rozdzielenia się powyższych elementów. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna ponieważ może najczęściej dotyczyć pętli służącej do autoasekuracji. Dodatkowo, na pierwszy „rzut oka” układ wydaje się być „tylko” poskręcany.


Mechanizm rozerwania połączenia karabinka z taśmą wygląda następująco


Zapobieganie takiej sytuacji wydaje się proste:
  • kontrola wizualna (zawsze!!!)
  • stosowanie pętli zszywanych jak ekspresy (szew łączy taśmę w trzech miejscach i jest umieszczony zaraz przy gumce - patrz fot.2)
  • wiązanie węzła na taśmie zaraz przy gumce (obniża wytrzymałość pętli)
  • rezygnacja z gumki i unieruchomienie karabinka przy pomocy wyblinki.
  • stosowanie daisy (zgodnie z instrukcją)