Góry 292. Autor P. Drożdż

            Jura. Jestem pewien, że niemal każdy z czytelników GÓR jest z nią jakoś związany. Dla wielu to wspinaczkowa kolebka. Tu debiutowali, a potem – rzadziej lub częściej – wracają do swojej „pierwszej miłości”. Ci wychowani na granitach czy piaskowcach zachodniej Polski, mimo że czasem mają bliżej na Frankenjurę, zaglądają na rodzimy wapień, aby zakosztować innego stylu wspinania i pokonać historyczne drogi wytyczone przez liderów wielu pokoleń. W tym numerze znajdziecie sporo rekomendacji klasyków i poznacie fascynujące historie kryjące się za nazwami jurajskich dróg.

 

 Jednak nie samym wspinaniem Wyżyna Krakowsko-Częstochowska stoi. Oferuje ona bowiem świetne warunki do turystyki rowerowej, doceniają ją także miłośnicy trail runningu. W dodatku zima wcale nie musi być tu martwym sezonem, ponieważ szlaki znakomicie nadają się dla wędrowców, którzy pragną zakosztować w przemierzaniu białych przestrzeni na nartach śladowych. Wspinacze z kolei mogą zmienić baletki na rakobuty, a woreczek z magnezją na dziaby, aby spróbować drytoolingu. O wszystkich, czasem mniej znanych obliczach Jury piszemy w tym wydaniu.

 Wymienione aktywności niosą ze sobą pewne ryzyko i wraz ze wzrostem ich popularności rośnie także liczba wypadków. W niebezpiecznej sytuacji miłośnicy sportów outdoorowych mogą liczyć na szybką i fachową pomoc członków Grupy Jurajskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, która jest partnerem Jurajskiego Wydania GÓR. W numerze poznajemy więc historię tej organizacji, obchodzącej 25-lecie istnienia, a także kulisy codziennej pracy ratowników. Dla równowagi uciekamy tematycznie w góry najwyższe. Przypominamy tragedię na Broad Peaku, która wydarzyła się dokładnie 10 lat temu, ale nie jest to bynajmniej odgrzewane wysokogórskie danie, bo artykuły rzucają nowe światło na te dramatyczne wydarzenia. Wspominamy też złoty wiek polskiego alpinizmu oraz rozmawiamy o etyce w himalaizmie.

 Jan Alfred Szczepański napisał kiedyś: „Tatry bez słów nic nie znaczą”. Tak jest z każdym ulubionym miejscem, w które się udajemy – od skałek po Himalaje. Dopiero nasze emocje oraz przeżycia dopełniają outdoorowe pasje i nadają im sens. O tym jest to wydanie GÓR.

 

Redaktor naczelny / PIOTR DROŻDŻ

 

 

 

Zapraszamy do korzystania z czytnika GÓR > www.czytaj.goryonline.com

 

25 LAT GRUPY JURAJSKIEJ GOPR

 

10 Piotr Gruszkowski

JUBILEUSZ GRUPY JURAJSKIEJ GOPR

 

18 Piotr Gruszkowski

SYGNAŁY Z JURY

 

TEMAT NUMERU: JURA

 

26 Tomasz Biernacki

JURA BEZ KOMPLEKSÓW

 

32 Tomasz Biernacki

KRAKÓW MAGICZNY… BO WSPINACZKOWY

 

38 Piotr Drożdż

KLASYKI JURY

 

52 Rafał Nowak

HISTORIE ZAKLĘTE W NAZWACH DRÓG

 

60 Damian Granowski

DRYTOOLING NA JURZE

 

62 Piotr Gruszkowski

ROWEREM W SKAŁY

 

68 Krzysztof Baran

JURA NA NARTY?

 

74 Piotr Gruszkowski

BIEGI TRAILOWE NA JURZE

 

GÓRY WYSOKIE

 

82 Krystyna Palmowska

O ZIMOWYM BROAD PEAKU INACZEJ

 

86 Rozmawiała / Krystyna Palmowska

ROBERT SZYMCZAK – ZIMOWY BROAD PEAK W OCENIE EKSPERTA

 

98 Rozmawiał / Bartosz Wrześniewski

RAFAŁ FRONIA – 8000 METRÓW NIE JEST WYTŁUMACZENIEM

 

LUDZIE

 

104 Wacław Sonelski

MY, ŁOJANCI

 

TREKKING

 

114 Katarzyna Nizinkiewicz

DZIKOŚĆ PÓŁWYSPU VARANGER

 

WSPINANIE

 

124 James Pearson

WSPINACZKI

 

RELACJA

 

130 Andrzej Mirek

PRZYLĄDEK DOBREJ ENERGII

 

FELIETON

 

136 Bogusław Kowalski

CZAS PRÓBY

 

BIBLIOTECZKA GÓR

 

138 Andrzej Mirek

GALERIA BARWNYCH LUDZI

 

SPRZĘT

 

140 Tomasz Biernacki

TEST

 

142 Redakcja

PORADY ZAKUPOWE